קיבוץ מפלסים

חברי קיבוץ מפלסים הצטרפו למיזם 'נשארים בתמונה' לתיעוד אלבומים אישיים, משפחתיים וקהילתיים בהיותם מפונים מקיבוצם במהלך מלחמת חרבות ברזל. תהליך התיעוד החל במרכזי המפונים ועתיד להימשך גם אחרי סיום הלחימה. התיעוד נעשה על ידי חברי הקיבוץ בסיוע וליווי צוות 'נשארים בתמונה'.

תמונות מתוך האלבום האחרון

go to next item
go to prev item

3 אלבומים במרכז התיעוד

צוות המרכז

פרטים ליצירת קשר

יהודית לובנשטיין-ויצטום

כדאי לדעת

ראשון – חמישי

8:00 – 15:00

קישורים

קיבוץ מפלסים

פעילות המרכז

go to next item
go to prev item

היסטוריה

מְפַלּסִים הוא קיבוץ בנגב הצפוני-מערבי, ממערב לצומת שער הנגב, המשתייך לתנועה הקיבוצית ונמצא בשטח המועצה האזורית שער הנגב.

הקיבוץ נקרא "מפלסים" על שם החברים שפילסו את דרכם מארצות אמריקה הלטינית בואכה למדינת ישראל. הקיבוץ הוקם בתחילה בסמוך לגבעות כורכר מול רצועת עזה אולם בשל בעיות ביטחוניות וירי ישיר מעזה הוחלט להזיזו כעבור שנה (1950) למיקומו הנוכחי.

קיבוץ מפלסים נוסד בשנת 1949 על ידי הגרעין הראשון של בוגרי תנועת הנוער הציונית סוציאליסטית "דרור" (לימים "דרור הבונים") מארצות אמריקה הלטינית, יוצאי אורוגוואי וארגנטינה שעברו הכשרה בחו"ל במחנות של התנועה.

ב- 12 ביוני 1949 נערך טקס העלייה על אדמת קרן קימת לישראל. החלוץ מנחם כרמי הביא עימו לטקס העלייה על הקרקע שקית עם עפר מאחד ממושבות הברון הירש מארגנטינה (ממוזסויל). במכתב שקרא טוביה גוטמן חבר הקיבוץ נאמר: "אנו תושבי מוזסויל בארגנטינה שולחים לכם שקיק עפר משדות ארגנטינה כאות ברית עם בנינו ונכדינו המניחים יסודות לישובם במדינת ישראל שלנו. משאלתנו – שתחזירו לנו שקיק עפר מאדמת ישראל".
בטקס נכחו יושב ראש הכנסת יוסף שפרינצק, נתן גורליק ממחלקת הנוער והחלוץ של ההסתדרות היהודית העולמית, מר עדולמי מאגף ההתיישבות, שמואל זקיף מהנהלת קרן קימת לישראל, מר טחורניצקי מהנהלת קרן היסוד, חיים גבתי מהמרכז החקלאי ויונה קיסרי מהאיחוד העולמי, מר מינקובסקי מהקיבוץ המאוחד ושמואל רבינוביץ, נשיא הפדרציה הצינית בארגנטינה.

במגילת היסוד של הקיבוץ נרשם: "אנו, גרעין יוצאי "דרור" מיבשת אמריקה הדרומית ובנינו בנים ונכדים של מתיישבים בארגנטינה וילדי אורוגאוי, צ'ילי וברזיל, מחושלים בלהט הקרבות ומחוסנים באמונה עזה, באנו לכבוש את השממה בעמל ושלום. מגמתנו היא להחליף מרגמה במחרשה"…

הקיבוץ הגדיר עצמו ל"קיבוץ המאוחד" וזיקת חבריו היה למפלגת "מפא"י". בשנת 1951 התפלג הקיבוץ מתנועת ה"קיבוץ המאוחד".

התינוקות הראשונים של הקיבוץ ואימותיהם, 1949. מאוסף ארכיון קיבוץ מפלסים