קיבוץ עלומים

חברי קיבוץ עלומים הצטרפו למיזם 'נשארים בתמונה' לתיעוד אלבומים אישיים, משפחתיים וקהילתיים בהיותם מפונים מקיבוצם במהלך מלחמת חרבות ברזל. תהליך התיעוד החל במרכזי המפונים ועתיד להימשך גם אחרי סיום הלחימה. התיעוד נעשה על ידי חברי הקיבוץ בסיוע וליווי צוות 'נשארים בתמונה'.

תמונות מתוך האלבום האחרון

go to next item
go to prev item

2 אלבומים במרכז התיעוד

צוות המרכז

פרטים ליצירת קשר

יהודית לובנשטיין ויצטום

כדאי לדעת

ימי עבודה ושעות זמינות במרכז התיעוד

א' – ה'

08:00 – 16:00

קישורים

 

קיבוץ עלומים

פעילות המרכז

go to next item
go to prev item

היסטוריה

עֲלוּמִים הוא קיבוץ דתי ושיתופי בנגב הצפון־מערבי המשתייך לתנועת הקיבוץ הדתי. הקיבוץ הוקם בשנת 1966 על ידי שני גרעיני נח"ל, בוגרי תנועת בני עקיבא משבטי עלומים ואורים, ומכאן שמו. שטחו של הקיבוץ והשטחים החקלאיים סביבו הוא כ־7,000 דונם, ועוד כ־4,000 דונם הם שטחי פלחה באזור צאלים.

הקבוצה מונה כיום כ-100 משפחות, רובן בוגרות גרעיני נח"ל, אשר במשך השנים הצטרפו לקבוצה. כרבע מהאוכלוסייה עלתה לארץ במסגרת גרעיני בני עקיבא מאנגליה, ונתח גדול שייך גם לבנים חוזרים שקבעו את ביתם במקום.

בקיבוץ קיים בית כנסת ובסמיכות לו בית מדרש עם ספרייה. בנוסף קיימים בקיבוץ מכינה קדם צבאית לבנים ובנות "מכינת יונתן", וכן אירוח כפרי למשפחות ולזוגות. בחדר האוכל בקיבוץ יש ארבעה תבליטי קרמיקה גדולים של האמן משה סעידי מקיבוץ כפר מנחם.

 

פרנסת הקיבוץ מתבססת בעיקר על חקלאות, והמרכיב העיקרי הוא גידולי שדה, בהם: גזר, תפו"א לשוק המקומי וליצוא, ובטטות. כמו כן לקיבוץ מטע אבוקדו, פרדסי הדרים, ומטע חוחובה (לתעשיית הקרמים). חלק מהגידולים הם גידולים אורגניים. בעלומים קיימים שלושה מערכי אריזה לתוצרת חקלאית: לגזר, תפוחי אדמה ופלפלים. בנוסף קיימים חדרי קירור לאחסנת תוצרת חקלאית. בית אריזה אורגני נחנך במרץ 2010. ניתנים בו שרותי מיון אריזה קירור ושילוח לנמלים. השירותים ניתנים למגדלים מצפון הארץ ועד דרומה. בית האריזה אורז כ-10,000 טון גזר בעונה.

בשנת 2014 נחנך בעלומים, בשיתוף עם המועצה לשימור אתרים, מוזיאון "בארות בנגב" – מוזיאון למורשת ההתיישבות בנגב, התיישבות הקיבוצים הדתיים, ובארות יצחק ועלומים בפרט. בסמוך לקיבוץ, נמצא אתר מגדל המים של בארות יצחק הישנה, שממנו אפשר להשקיף על העיר עזה וללמוד על ההתיישבות באזור בתקופת מלחמת העצמאות, וההתיישבות במרחב עוטף עזה היום.

מבט אל מדשאות ובתי קיבוץ עלומים. גלויה מתוך אוסף רחמה חסדאי, יד יצחק בן-צבי