תל אביב־יפו

לקראת אירועי שנת המאה לתל-אביב-יפו יזמה יד בן-צבי את מפעל "העיר הנגלית לעין" בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו, אגף קהילה נוער וספורט ומִנהלת שנת ה-100. המיזם התקיים בשנים 2008-2009 וכלל פעולה רחבת היקף לאיתור, תיעוד ולגיבוי בסריקה של תמונות מאלבומי משפחות תל אביביות ויפואיות בעבר ובהווה. בתום שנת ה-100 ממשיך מפעל התיעוד במסגרת "מוזיאון העיר תל אביב יפו". התמונות משמשות לתערוכות, למחקרים ולפרסומים ויהיו נכס לדורות הבאים.

תמונות מתוך האלבום האחרון

go to next item
go to prev item

214 אלבומים במרכז התיעוד

צוות המרכז

רכזים

ליזה דוידוביץ

פעילים ומתנדבים

נילי אפשטיין, יורם אילן, ד"ר אור אלכסנדרוביץ', שולה וידריך, מקסים ליברמן, שי פרקש, ויקטור קינוס, שרון רז, דני רכט

כדאי לדעת

ימי עבודה ושעות זמינות במרכז התיעוד

יש לתאם מראש

פעילות המרכז

go to next item
go to prev item

היסטוריה

תל-אביב-יפו – אודות המרכז
אודות מוזיאון העיר תל אביב יפו
"מוזיאון העיר תל אביב יפו", ששופץ על ידי עיריית תל-אביב- יפו, שוכן בבניין העירייה הישן של תל אביב, כחלק ממתחם ביאליק – מתחם תרבות עברית וישראלית. זהו בית לתושבי העיר, לאמנים, יוצרים, אנשי רוח, תיירים ואורחים המבקשים להכיר את תל-אביב ולהיות שותפים בהווייתה. מוקד חי של תצוגות ומידע אודות העיר בכל הזמנים ובמה עירונית פעילה לשיח אזרחי וקידום תהליכים אורבניים.

כשמה של העיר תל אביב, שמקורו בספרו של בנימין זאב הרצל אלטנוילנד, שופץ "מוזיאון העיר תל אביב יפו" תוך כוונה להכיל גם יחד את הישן והחדש ולשקף את הווייתה הייחודית של העיר, הנעה על הציר שבין השימור לחידוש.

 

אודות המיזם
לקראת אירועי שנת המאה לתל אביב יזמה יד בן-צבי את מפעל "העיר הנגלית לעין" בשיתוף עיריית תל אביב-יפו – אגף קהילה נוער וספורט ומִנהלת שנת ה-100. המיזם התקיים בשנים 2008- 2009 וכלל פעולה רחבת היקף לאיתור, לתיעוד ולגיבוי בסריקה של תמונות מאלבומי משפחות תל אביביות ויפואיות בעבר ובהווה.

הפעולה הקהילתית לתיעוד המורשת החזותית של העיר תל אביב-יפו ולהצלתה, נעשתה בעשרה מרכזים קהילתיים. את פעולת התיעוד, שכללה איתור אלבומים פרטיים, תיעוד וסריקה, ביצעו תושבים מתנדבים שהוכשרו בקורס תיעוד ופעלו בקרב הקהילה.

מבחר מתוצרי המיזם הוצג במרכזים הקהילתיים ובחוצות העיר. בתום שנת ה-100 ממשיך מפעל התיעוד במסגרת "מוזיאון העיר תל אביב יפו". התמונות משמשות לתערוכות, למחקרים ולפרסומים ויהיו נכס לדורות הבאים.

מאה שנים של מראות ומאורעות בעיר העברית הראשונה משתקפות באלבומים פרטיים. העיר הרבגונית, שוקקת חיים, יוזמה ולהט יצירה קמה מן החולות בתנופת המודרנה. מייסדים, תושבים, עולים חדשים, תיירים ואורחים, שאספו תמונות לאלבומיהם הפרטיים היו למנציחים ומונצחים על בימת ההיסטוריה המקומית.

אלבומי התמונות הם מעשה מרכבה של דימויים חזותיים, שאותם מבקשים תושביה – מתעדיה של העיר לבחור כרקע שיישמר וייזכר מסיפור חייהם.

התערוכה הוצגה בהיקף נרחב בקומות הגלריה של "מוזיאון העיר תל אביב יפו" בשנת 2009- 2010.