תעש מערכות

תעש מערכות, בשמה הקודם – התעשייה הצבאית לישראל, הוקמה בשנת 1933, והייתה יצרן הנשק הראשון והבלעדי של כוחות ההגנה. טרם קום המדינה, פתחו ויצרו עובדי התעשייה הצבאית, לכוחות ההגנה היהודיים, מיליוני כדורים ותתי מקלעים במכונות ייצור שהוברחו למפעלי החברה בתחכום רב. סיפור דרכה של תעש מערכות שזור בספר דברי הימים של מדינת ישראל. "מסופקני אם היה ביישוב מפעל גבורה יותר גדול, מפעל הכרוך בסכנת נפשות מתמידה, כמפעל הצנוע והמוסתר של תעש, ואיני יודע מה היה גדול ממה: צניעות העושים או גבורתם" (דוד בן גוריון). בשנת 1953 תעש מערכות, הצטרפה למיזם ישראל נגלית לעין, במטרה לתעד את ההיסטוריה העשירה והייחודית של החברה, חטיבותיה, מפעליה, מערכות הנשק שפותחו בה, וכן את עובדיה ומנהליה, בעבר ובהווה.

תמונות מתוך האלבום האחרון

go to next item
go to prev item

29 אלבומים במרכז התיעוד

צוות המרכז

פרטים ליצירת קשר

איציק הדס
מעיין קימלדורף
משה ממיסטבלוב

פעילים ומתנדבים

יונה מרגלית, דר' רפי שניצר, דר' עמי ברטל, יואל הלפרן, יהודה פורת, יוסי ענטבי, יוסי שלו, שאול נגר ועודד ציפסר.

כדאי לדעת

ימי עבודה ושעות זמינות במרכז התיעוד

בתיאום מראש

קישורים

פעילות המרכז

go to next item
go to prev item

היסטוריה

תעש מערכות – אודות היישוב

תעש מערכות מייצרת ומפתחת עבור הכוחות הלוחמים בצה"ל, כוחות הביטחון בארץ ובצבאות מתקדמים בעולם תחמושת חכמה ומדויקת, ייחודית ובלעדית מסוגה בעולם.

בשנים האחרונות ביצעה החברה מהפך בתמהיל מערכות הנשק והחברה מתמקדת בתחומי ליבה שהם לחברה יתרון יחסי על תעשיות ביטחוניות מובילות בארץ ובחו"ל.

תעש מתמקדת בתחומי התחמושת המדויקת המתאימה ללוחמה אורבנית ומהווה מוביל עולמי בפיתוח וייצור רקטות מדויקות במחיר משימה סביר ללקוח.

מנועי הצמיחה העיקריים של החברה הם:

רקטות מדויקות למגוון טווחים מ- 10 ק"מ ועד ל- 300 ק"מ
פגזי טנקים מדויקים ורב תכליתיים המתאימים גם ללוחמה אורבנית בוניהם: פגז הכלנית – זוכה פרס ישראל לביטחון המדינה ופגז החצב
מיגונים והגנה אקטיבית
פצצות אוויריות מדויקות ועוד

התעש, חלוצת התעשיות הביטחוניות, היוותה גורם מרכזי באספקת נשק ותחמושת למדינה שבדרך. מערכות הנשק והחימוש של החברה, היוו נדבך מרכזי בבניין הכוח של צה"ל, ונטלו חלק בכל צמתי ההכרעה ובכל מלחמות ישראל. מאז הקמתה ועד היום, מהווה החברה את אחד מעמודי התווך של התעשיות הביטחוניות, בארץ ובעולם.

החברה מעסיקה כ- 3.000 עובדים במתקני החברה הפרוסים בכל רחבי הארץ ובפריפריה הגאורפית

מפעל קשת בקרית שמונה
מפעל יצחק בנצרת עלית
מפעל המתכת בחיפה
מפעלי תעש ברמת השרון
מפעל גבעון ברמלה
מכללת תעש ללוט"ר סמוך לרמלה
עשות אשקלון – באשקלון
מתחם תעש ברמת בקע שבנגב – מתחם בשטח של 52.000 דונם שאליו יועברו מפעלי הייצור של החברה בשנת 2022.

בשנים האחרונות הכניסה תעש מערכות לשימוש מבצעי בצה"ל מערכות נשק חדשניות ובלעדיות. במלחמת לבנון השנייה פעלו בשימוש מבצעי לראשונה מערכות נשק מתקדמות ובניהם: טיל הדלילה – טיל אוויר קרקע מדויק, רקטות הרמ"מ – שהינן רקטות מתוקנות מסלול וכן פגז הטנקים המדויק – רקפת. כל המערכת פעלו בהצלחה רבה. במבצע צוק איתן הכניסה החברה לשימוש מבצעי את פגז החצב – שהינו פגז טנקים מתקדם ורב תכליתי שסייע לכוחות הלוחמים לנהל מלחמה אורבנית בכח אש מדוייק ואת רימון IM שהינו רימון ייחודי מסוגו בעולם שאינו מתפוצץ במגע עם קליעי רובה. הרימון פותח כהפקת לקחים ממותו של רס"ן אלירז פרץ ז"ל.

צבר ההזמנות של החברה עומד על למעלה מ- 7 מיליארד שקל ומכירותיה לשנת 2016 הסתכמו ב- 2 מיליארד שקל.

מנהלי פרויקט טיל "מפץ", כורעים לפני משגר ודגמים של טילי "מפץ", תוצר תעש מלט"ם, שנות ה- 80 אלבום תעש מערכות - מלט"ם מפעל לפיתוח טילים מונחים תעש מערכות נגלית לעין